Bodrum

Bodrum, Muğla'nın 13 ilçesinden birisidir.

İlçe günümüzde önemli bir turizm merkezi olması ile anılmaktadır ki bunda Bodrum'un kendine has bazı özellikleri olması etkilidir. Bodrum sadece Türkiye'de değil dünyada da turizm açısından bilinen bir ilçedir. Nüfus açısından il genelinde Menteşe ve Fethiye'yi geçerek en büyük ilçe unvanına sahip olmuştur.

Etimoloji

Bodrum'un antik çağdaki adı 'Halikarnassos'dur. Türkçe 'Halikarnas' olarak okunmuştur. Aziz Petrus Kalesi (Castle of St. Peter) adı verilen kale ile birlikte şehrin Aziz Petrus'a adanmasıyla şehre 'Petrium' adı verilmiştir. Bu isim zaman içerisinde önce 'petrum' sonra 'potrum' ve en sonunda 'Bodrum' olarak söylenir olmuştur.

Coğrafya

Bodrum, Muğla ilinin batı köşesinde yer alır. İlçe topraklarının büyük çoğunluğu kendi adını taşıyan bir yarımada içerisinde bulunmaktadır ki ilçe kuzey, batı ve güneyden Ege Denizi ile çevrelenmiştir. Doğusundaki Milas hariç herhangi bir idari sınırı yoktur.

İklim

İklim itibarıyla Ege ve Akdeniz iklimlerinin sentezinden oluşan bir özelliğe sahiptir. Yarımada olarak mikro klima alan özelliği gösterir. Yaz aylarında neredeyse hiç nem bulunmaz. Kış aylarında ise nem oranı oldukça düşüktür. Yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları oldukça ılık ve yağışlıdır. 1970 yılından günümüze kadar yalnızca 2004 yılı Şubat ayında kar yağışı görülmüş ve kar kalınlığı ortalama 5 cm'yi bulmuştur.

Yarımada bitki örtüsü olarak çok belirgin bir şekilde ikiye ayrılmıştır. Bodrum-Milas karayolunun batısında yer alan kısımda bitki örtüsü yer yer çalılık ve fundalıklar ile yörede " çeti " tabir edilen dikenli otlarla kaplıdır. Karayolunun doğusunda yer alan kısım iğne yapraklı kızıl çam, yabani çilek, mersin ve sandal ağaçlarıyla kaplıdır. İlçe arazisinin % 61,3’ü orman sayılan alanlardandır. Ancak son yıllarda çıkan orman yangınları sonucunda orman örtüsünde belirgin bir azalma gözlenmiştir. İlçede düzenli akarsu yoktur. Mumcular Beldesinde bulunan Sulama Göleti ise sulama ve içmesuyu amaçlı kullanılmaktadır.

Kültür

Bodrum'da 2003 yılından beri her yıl yaz aylarında Uluslararası Bodrum Bale Festivali düzenlenmektedir. Bu festival Türkiye'nin ilk ve tek bale festivali olma özelliğini taşımaktadır. Ayrıca 2014 yılından beri Uluslararası Bodrum Bienali düzenlenmektedir.

Şehirde 2010 yılından beri Bodrum Barok Müzik Festivali düzenlenmektedir.

Medya

Bodrum Yerel TV Kanalları

    Bodrum Kent TV

Bodrum Yerel Radyoları

    Radyo Mavi Bodrum (97.1)
    Bodrum FM (101.7)
    Radyo Halikarnas FM(105.8)
    Eko FM (107.6)

Bodrum Yerel Dergileri

    Lime Bodrum Magazin
    Bodrum Bülten
    Bodrumlife
    Bodrumlife Nereye Gidilir

Bodrum Yerel Gazeteleri

    Bodrum Olay Gazetesi
    Bodrum Yarımada Gazetesi
    Bodrumca Gazetesi
    Bodrum Gündem Gazetesi
    Bodrum Haber2000 Gazetesi

Ulaşım

Bodrum, dünyaca ünlü bir tatil beldesi olması nedeniyle gelişmiş ulaşım imkanlarına sahiptir. Şehrin hava ulaşımı Milas-Bodrum Havalimanı üzerinden sağlanmaktadır ki şehre uzaklığı 32 km.'dir. Bodrum'da üç büyük marina ve kruvaziyer yanaşma iskelesi de mevcuttur. Marinaların ilk yapılanı Bodrum merkezde bulunan Milta marinadir. İkinci marina Turgutreis beldesinde bulunan D Marin ve üçüncüsü Yalıkavak beldesinde bulunan Palmarina'dır.

Bodrum önemli bir karayolu kavşağında bulunmaz. Bodrum'a karayoluyla ulaşım Milas üzerinden çift şeritli asfalt yol ile sağlanmaktadır. Bodrum, il merkezi Muğla'ya 111 km., İzmir'e 242 km., Marmaris'e 165 km. ve Fethiye'ye 234 km. uzaklıktadır.

Bodrumlu tanınmış kişiler

    Herodotus – Antik Yunan tarihçi (Tarihin Babası olarak anılır)
    I.Artemisia - Dünyanın bilinen ilk kadın amirali.
    Mausolos – Karia valisi
    II. Artemisia – Karia valisi. Ayrıca Mausolos'un kız kardeşi ve karısı.
    Halikarnaslı Dionysius – Antik Halikarnaslı tarihçi ve güzel konuşma öğretmeni "Roman Tarihi" kitabı meşhurdur
    Scylax of Caryanda – Caria Periplus of Pseudo-Scylax,ismi seyahat güncesinin yazarı. Devrinin ünlü seyyahı...
    Turgut Reis – Osmanlı Amirali
    Halikarnas Balıkçısı, Yazar, Tarihçi ve Bodrum Sevdalısı
    Neyzen Tevfik – Şair ve ney Virtüözü
    Janet Akyüz Mattei – Yönetmen
    Zeyyat Mandalinci – Eski İktisat ve Ticaret Bakanı
    İlhan Berk – Yaşamını Bodrum'da geçiren ve burada ölen ünlü Türk Şairi
    Abdurrahman Nafiz Gürman - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 5. Genelkurmay Başkanı
    Zeynep Çamcı Oyuncu

Kardeş Şehirler

    Danimarka Aalborg, Danimarka
    Bulgaristan Pleven, Bulgaristan
    Bulgaristan Haskovo, Bulgaristan
    Nijer Guidan Roumdji, Nijerya
    São Tomé ve Príncipe Trindade, São Tomé ve Príncipe
    Türkiye Eskişehir, Türkiye