+90 (252) 348 39 92 - +90 (252) 348 39 99    REZERVASYON

 

Ortakent-Yahşi, Bodrum yarımadasının batısında kalan, eski köy özelliğini koruyabilmiş yeşilliklerin arasından uzanan ince yollarla denize inilen bir beldedir. Bodrum şehir merkezine yaklaşık karadan 10  km, denizden 3 mil uzaklıktadır. Bodrum şehir merkezindeki otobüs terminaline indiğinizde, Ortakent-Yahş dolmuşarıla beldeye ulaşım 10 dakika sürmektedir. Ortakent ve Yahşi bölgelerini Uludere adıyla anılan akarsu ikiye bölmektedir. Bölgede eskiden olduğu gibi, tarım,hayvancılık ve narenciye ile uğraşılmaktadır. Halen bozulmamış köy dokusu, mandalina bahçeleri ve mavi bayraklı deniziyle ziyaretçilerine ev sahipliği yapmaktadır. Köy içine doğru girdiğinizde, geçen yüzyıldan kalma eski taş evler ve tepedeki eski değirmenler gözünüze ilk çarpacak özelliklerden birkaçıdır.

Ayrıca geçmişten kalan pek çok gelenek olduğu gibi devam ettirilmektedir; bunlardan en önemlisi düğünlerdir.

Düğünlerde kına gecesinde, gelinlere eskiden kalan ve antik değere sahip olan "Devran(Bindallı)" adı verilen kırmızı kadife üzerine simlerle işlenmiş ve her işlemenin farklı bir anlamı olan gelinlikler giydirilir.

Bölgede, gene eskiden kalan geleneklerden olan, "Deve Güreşleri" düzenlenmektedir. Son 30 yıldan bu yana Bodrum yarımadasıyla beraber Ortakent, turizmde de gelişme göstermiştir. Ortakent ve Yahşi Beldesinin sahil şeridinde büyük küçük pek çok otel yılın 6 ayı kaliteli hizmet vermektedir.

Yabancı turistlerin yanı sıra bölgenin büyük bir yerli turist potansiyeli vardır. Her yıl ülkemizin başlıca büyük şehirlerinden gelen insanlar, hem eğlenebilmek hem de şehir merkezinin gürültüsünden uzakta dinlenebilmek için Ortakent-Yahşi Beldesini tercih etmektedirler. Deniz tarafında bölgenin tam karşısında yer alan "Çelebi Adası" pek çok günlük gezi teknesinin uğradığı bir adadır. Bölgenin uzun ve geniş bir koy olmasından ve rüzgarı çok iyi almasından dolayı, sörf ,optimist, katamaran gibi yelken sporları için elverişlidir. Bunun yanında jet-ski, parasailing gibi pek çok su sporu da yapılmaktadır. Ayrıca Ortakent Yahşi beldesinde son yıllarda açılan Acıbadem Hastanesi Ted Koleji Midtawn Alışveriş merkezi Dibeklihan  Golf klubu gibi Sosyal Kültürel ve Alışveriş, sağlık, Eğitim, Spor dallarında oluşan  köklü kuruluşların tercihi olmuştur .

Bölgenin en batısında yer alan şimdilerde "Camel Beach" adıyla anılan fakat eskilerin "Kargı Koyu" diye bildiği, sanki sonsuz bir kumsalmışcasına uzanan doğal bir plajı vardır. "Camel Beach", adını eskiden beri kumsalda yatan ve otlayan develerden almıştır. Bu develer yerli ve yabancı pek çok ziyaretçinin ilgi odağı olmuştur. Ayrıca plajın kumlarında dünyanın pek az yerinde görebileceğiniz "zambakları" görebilirsiniz.
 Bu plaja günlük tur tekneleriyle ulaşabileceğiniz gibi dolmuşlarla da ulaşmak mümkündür.
Ortakent otelleri   ortakent Restaurant   ortakentteki viras otelde eğlenceli keyifli ve bol dinlenmeli bir tatil fırsatı ...Bizi Arayınız